Anayasa Değişikliği Tanıtım Programları

Anayasa Değişikliği Tanıtım Programları

Mecliste görüşülen anayasa değişiklik teklifinin bütün boyutlarını kamuoyuna anlatmak ve değişikliğin siyasi hayatımıza, dış politikamıza, ekonomimize getireceği yenilikleri sivil bir müzakere zemininde istişare etmek amacı ile 60 ilde düzenlediğimiz toplantılarda anayasa değişikliğini konuşuyoruz.

Sivil Dayanışma Platformu (SDP), Anayasa değişikliğini Cumhurbaşkanımız onayladıktan sonra hazırladığı program çerçevesinde 9 Şubat itibariyle Anayasa değişikliği ve halk oylamasını anlatmak üzere yola revan olmuştur. Sivil dayanışma platformu olarak Anayasa değişikliğinin neler getirdiğini doğru bir şekilde anlatmak ve anlaşılması için 60 ilde istişare toplantıları ve halk buluşmaları hedeflemekteyiz. Bu güne kadar 40 İl’de Sivil toplum kuruluşları ile Halk buluşmalarını gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Sivil Dayanışma platformu olarak, İllerde düzenlemiş olduğu istişare toplantıları ve halk buluşmalarını, o ilde faaliyette bulunan bir partner sivil toplum kuruluşu ile beraber organize etmekteyiz. Her hafta 3 veya 4 ilde gerçekleştirilen buluşmalar, bir İl’de ilk önce STK toplantısıyla başlıyor ve ardından valilik, belediye, Parti il teşkilatları ziyaretleriyle devam edip, Akşam saatlerinde de Anayasa değişikliği halk buluşması düzenlenmekteyiz. İstişare ve halk buluşmalarında format önce bilgilendirme, ardından karşılıklı soru-cevap ve katılımcıların katkı sundukları bölümler halinde gerçekleştirmekteyiz. Böylece halkla birebir istişare etme imkânı bulmaktayız. Bölgenin nabzını tutma açısından önemli bir katkı sağlanmaktadır.

Gerçekleştirmiş olduğumuz STK istişare toplantıları ve halk buluşmalarına ilginin yoğun olduğunu, katılımcı ve verimli geçtiğini gözlemliyor ve birebir şahit oluyoruz. Sivil Dayanışma Platformu olarak ilk günden bu güne kadar gerek karşılaştığımız sorular, gerekse STK ve halktan aldığımız kanaat ve katkıların her geçen gün Anayasa değişikliğinin içeriğinin halk tarafından anlaşıldığı ve soru işaretlerinin cevap bulduğunu görmekteyiz. Anayasa Değişikliğinin gerekli ve yerinde olduğuna olan inanç ve güvenin pekiştiğini, her geçen gün desteğin arttığını görmekteyiz. Milletimizin doğruları öğrendikçe dezenformasyonlara pabuç bırakmadığını bire bir yaşamaktayız.

Sivil dayanışma Platformu olarak Milletimizin ve devletimizin bekası için bir milat olan 16 Nisan’a kadar durmadan Anayasa değişikliğini anlatmaya, 16 Nisan’daki EVET’in önemini anlatmaya devam edeceğiz. İnanıyor ve görüyoruz ki, 16 Nisan’da yüksek bir katılım ve beklenin üstünde bir EVET ile anayasa değişikliğinin kabul edileceğini düşünüyor ve gözlemliyoruz. Halkımızın 16 Nisan’daki EVET kararı, yeni sisteme kavuşacak olan büyük Türkiye’nin önünü açacak ve Aziz milletimizin dirilişinin başlangıcına sahne olan bir milat olacaktır.